کورولیا- Korolia

کورولیا- Korolia

در این قسمت خرکهای ویولا کورولیا قابل مشاهده است.

شاخص مهم در خرکها، فاصله پشت تا پشت پاهای خرک است که بسته به ساختار صفحه ساز و نسبتهای هندسی و موقیعت باس بار (Bass Bars) ممکن است به خرک با فاصله پای متفاوتی نیاز باشد. با توجه به اینکه ویولن آلتو 4/4 میتواند هندسه و ابعاد نسبتا متنوعی داشته باشد این مساله در ویولا دارای اهمیت است.

خرک کورولیا ساخت صربستان است و از چوبهای افرای مرغوب محدوده بالکان و بوسنی در ساخت آن استفاده شده است. چوبها بسته به رده کیفی سالیان زیاد روند طبیعی نگهداری و حذف رطوبت چوب را طی کرده اند. ضمن اینکه چوبهای افرای محدوده بالکان و خصوصا بوسنی کیفیت ممتازی در گزینه های موجود دنیا دارند. چوبها ساختار حلقه های رشد (خطوط افقی که نشان دهنده سرعت متفاوت رشد درخت در فصول گرم و سرد هستند) نزدیک به هم، افقی  و منظم دارند و ساختار آوندی (Medullary Rays) آنها رفتار مشخص خرکهای مرغوب را دارد.  این ساختار آوند به صورت خطوط عمود بر حلقه های رشد و در جهت بالا به پایین قابل مشاهده هستند. با افزایش رده کیفی خرک، حلقه های رشد نزدیکتر به هم و خطوط آوندی مشخصتر و بلندتر قابل مشاهده است. این خصوصیات باعث افزایش مقاومت چوب و انتقال بهتر ارتعاشات سیمها به ساز میشوند. البته این یک قاعده کلی و صرفا به عنوان یک راهنما برای انتخاب خرک بهتر است.

خرکهای کورولیا در سه رده یک درخت تا سه درخت در دسترس هستند. مطابق معیارهای بالا، کیفیت خرک با افزایش تعداد درختها افزایش میابد. بطوریکه خرکهای سه درخت از بالاترین درجه کیفی و مرغوبیت برخوردار هستند. در انتخاب درجه کیفی باید محدودیتهای ساز را در نظر گرفت. بسیاری از سازها میتوانند از خرکهای یک و نهایتا دو درخت استفاده کرده و نتایج مطلوب را در حد قابلیت ساز بدست آورند. در این شرایط تهیه خرک با بالاترین درجه کیفی ممکن است هزینه اضافی باشد. خرکهای سه درخت بهترین نتیجه را در سازهای خوش ساخت و با کیفیت بسیار بالا نشان میدهند.

طرحهای مختلف خرک برای ملاحظات مختلف است. به عنوان مثال طرح RS یک طرح نیمه آماده است. بطوریکه به تراش و تنظیم کمتری نیاز دارد. در سمت مقابل طیف، خرک طرح ST (مخفف Standard cut) قرار دارد. این خرک بیشترین میزان چوب اضافی را دارد و به تنظیم کننده امکان شخصی سازی بیشتر تراش خرک را میدهد. خرک طرح PR (مخفف Prepared) وضعیتی میانه دارد، بدین صورت که حفره های قلب و کلیه خرک بزرگتر هستند و مقداری از کار تراش خرک کم میکنند.

جستجوی دقیق تر
نمایش:
مرتب کردن براساس:
خرک طرح PR (مخفف Prepared) وضعیتی میانه دارد، بدین صورت که حفره های قلب و کلیه بزرگتر از حالت خرک کاملا خام (ST) هستند و مقداری از کار تراش خرک کم میک..
1 تومان
طرح RS یک طرح نیمه آماده است، بطوریکه به تراش و تنظیم کمتری نیاز دارد. خرکهای یک درخت کورولیا اصلا خرکهای ابتدایی نیستند. در این مرحله ساختار حلق..
1 تومان
خرک طرح ST (مخفف Standard cut) قرار دارد. این خرک بیشترین میزان چوب اضافی را دارد و به تنظیم کننده امکان شخصی سازی بیشتر تراش خرک را میدهد.خرک دو درخت..
1 تومان
خرک طرح ST (مخفف Standard cut) قرار دارد. این خرک بیشترین میزان چوب اضافی را دارد و به تنظیم کننده امکان شخصی سازی بیشتر تراش خرک را میدهد.بالاترین رد..
1 تومان
نمايش 1 تا 4 از 4 (1 صفحه)
پشتیبانی و توسعه: اپن کارت فارسی
کلیه حقوق نزد فروشگاه اینترنتی ویولیکا محفوظ است. @ 2024